نادرست اخبار ایران تلگرام اطلاعات اخبار اجتماعی

نادرست: اخبار ایران تلگرام اطلاعات اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری پدران کارگردان، فرزندان بازیگر(تصاویر)

آیا می دانستید کارگردانان هالیوودی نیز پارتی بازی می کنند؟!!! شاید هیچ کسب و کار و تجارتی در دنیا از لحاظ زرق و برق و در چشم بودن به پای فعالیت هالیوود و سینما

پدران کارگردان، فرزندان بازیگر(تصاویر)

پدران کارگردان، فرزندان بازیگر(تصاویر)

عبارات مهم : استفاده

آیا می دانستید کارگردانان هالیوودی نیز پارتی بازی می کنند؟!!! شاید هیچ کسب و کار و تجارتی در دنیا از لحاظ زرق و برق و در چشم بودن به پای فعالیت هالیوود و سینما در کل نرسد. فعالیت در دنیای سینما نیز معمولاً یک حرفه خانوادگی هست.

آیا می دانستید کارگردانان هالیوودی نیز پارتی بازی می کنند؟!!! شاید هیچ کسب و کار و تجارتی در دنیا از لحاظ زرق و برق و در چشم بودن به پای فعالیت هالیوود و سینما در کل نرسد. فعالیت در دنیای سینما نیز معمولاً یک حرفه خانوادگی هست. در این میان کارگردانان یکی از ارکان مهم این حرفه را تشکیل می دهند که نقش مهمی نیز در تسری این حرفه در خانواده خود دارند. کارگردانان هالیوودی نیز علیرغم حرفه ای بودن در این حوزه و تمامی وسواسی که در گزینش بازیگران دارند گاهی اوقات از اعضای خانواده خود در فیلم هایشان استفاده می کنند.

در بعضی از موارد هنگامی که که تیتراژ نهایی یک فیلم را نگاه می کنید انگار در حال بررسی شجره نامه یک خانواده هستید و نام های خانوادگی مشابهی که در فهرست بازیگران و عوامل می بینید شما را به فکر فرو می برند. اگر چه به علت وسعت دنیای هالیوود گاهی این شباهت ها در نام های خانوادگی طبیعی است ولی باید بدانید که بسیاری از کارگردانان هالیوودی مشهور در بعضی از فیلم های خود از فرزندانشان به عنوان بازیگر استفاده کرده اند. بدهید ترتیب می توان ادعا کرد که اگر پدر یا مادر سرشناسی در هالیوود به خصوص به عنوان کارگردان داشته باشید شانس شما جهت حضور در این عرصه و موفقیت در آن زیاد خواهد بود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با اعدادی از کارگردانان هالیوودی آشنا کنیم که در فیلم های خود از فرزندانشان استفاده کرده اند.

پدران کارگردان، فرزندان بازیگر(تصاویر)

کریستوفر نولان

کریستوفر نولان به عنوان یکی از بزرگترین کارگردانان هالیوودی همواره در گزینش بازیگران جهت فیلم های خود نهایت دقت و وسواس را به کار برده هست. همچنین وی در بعضی از فیلم هایش نشان داده که تلاش می کند بین فعالیت خود به عنوان یک کارگردان هالیوودی و پدر خانواده تعادل برفرار کند. وی جهت این که هر دو مهارت خود را در فیلم هایش به تصویر بکشد گاهی از فرزندان خود در فیلم هایش استفاده می کند. مگنوس، پسر نولان، در فیلم «تلقین» «Inception » در نقش پسر کوچک دومینیک کاب ظاهر شد و پسر دیگرش اولیور نیز در فیلم «حیثیت» (The Prestige) نقش کودک تازه متولد شده است آلفرد بوردن را بازی کرد.. دخترش، فلورا، و دیگر پسرش، روری، نیز نقش های کوتاه و جانبی در فیلم های پدرشان داشته اند.

آیا می دانستید کارگردانان هالیوودی نیز پارتی بازی می کنند؟!!! شاید هیچ کسب و کار و تجارتی در دنیا از لحاظ زرق و برق و در چشم بودن به پای فعالیت هالیوود و سینما

فلورا در فیلم «بین ستاره ای» (Interstellar) نقش یکی از دختران سوار بر کامیون را بازی کرد و روری نیز در فیلم «شوالیه تاریکی برمی خیزد» (The Dark Knight Rises) یکی از کودکانی بود که در صحنه مربوط به پل سوار بر اتوبوس مدرسه بود. همچنین وی از اسم فرزندانش جهت نام های مستعار فیلم های خود استفاده می کند که از گزند دزدیدن عنوان فیلم های مشهور در امان باشد. جهت مثال وی از عنوان «مگنوس رکس» جهت فیلم «شوالیه تاریکی بر می خیزد» و از عنوان «نامه فلورا» جهت فیلم «بین ستاره ای» استفاده کرد.

کلینت ایستوود

یکی از فایده های بازیگر و کارگردانی بزرگ بودن در عرصه هالیوود این است که هنگام گزینش بازیگران می توانید اعمال نفوذ قابل توجهی داشته باشید و کلینت ایستوود نیز از همین مزیت جهت تشکیل یک خانواده بزرگ هالیوودی استفاده کرده هست. وی در فیلم «قدرت مطلق» (Absolute Power) از دخترش کیمبر لین ایستوود در نقش یک لیدر تور گردشگری استفاده کرد که بعدها تمرکزش را زیاد روی کار در زمینه گریم قرار داد. پسرش مورگان ایستوود نیز نقش های کوتاهی در فیلم های «چالش برانگیز» (Changeling) و «دختر میلیون دلاری» (Million Dollar Baby) داشت.

پدران کارگردان، فرزندان بازیگر(تصاویر)

کاترین ایستوود نیز همراه با خواهر ناتنی اش فرانچسکا ایستوود در فیلم «پسران جرسی» ( Jersey Boys) حضور یافت. آلیسون ایستوود نیز نقش های کوتاهی در بعضی از فیلم های پدرش مانند «برانکو بیلی» (Bronco Billy)، «نیمه شب در باغ خوب و بد» (Midnight in the Garden of Good and Evil) و «قدرت مطلق» داشته هست. ولی کایل ایستوود علی رغم خواهر و برادرانش، موسیقی را به بازیگری ترجیح داده است ولی این عنوان نیز مانع از ان نشد که در بعضی از فیلم های معروف پدرش مانند «جوزی ولز یاغی» (The Outlaw Josey Wales)، «مرد هانکی تانکی» (Honkytonk Man)، «پل های مدیسون کانتی» (The Bridges of Madison County) و «جی ادگار» (J. Edgar) حضور نداشته باشد.

در نهایت نیز اسکات ایستوود که تمرکز خود را زیاد از سایرین بر روی بازیگری قرار داده در فیلم های «گرن تورینو» (Gran Torino)، «پرچم های پدران ما» (Flags of our Fathers) و «شکست ناپذیر» (Invictus) نقش های بزرگ تری داشته و در فیلم هایی غیر از فیلم های پدرش مانند «سرنوشت خشمگین» و «جوخه انتحار» نیز حضور داشته است.

آیا می دانستید کارگردانان هالیوودی نیز پارتی بازی می کنند؟!!! شاید هیچ کسب و کار و تجارتی در دنیا از لحاظ زرق و برق و در چشم بودن به پای فعالیت هالیوود و سینما

ران هاوارد

ران هاوارد یکی از کارگردانان هالیوودی مشهور است که فیلم های بزرگی مانند «ذهن زیبا» (A Beautiful Mind)، «آپولو ۱۳» (Apollo 13)،«پیله» (Cocoon) و «اسپلش» (Splash) را ساخته هست. ولی جدای از کارگردانی مشهور بودن، وی پدر برایس دالاس هاوارد نیز است که خود به بازیگری آشنا شده است تبدیل گشته هست. او حرفه بازیگری خود را با کار جهت پدرش شروع کرده و نقش های کوتاهی در فیلم های «بچه داری» (Parenthood)، «آپولو ۱۳»، «چگونه گرینچ کریسمس را دزدید» (How the Grinch Stole Christmas) و «ذهن زیبا» ایفا کرد. اگر چه وی دیگر در فیلم های مستقل از پدرش نیز بازیگری آشنا شده است به شمار می رود ولی بدون شک حضور اولیه در فیلم های پدرش بود که او را به هالیوود شناساند.

پدران کارگردان، فرزندان بازیگر(تصاویر)

جاد آپاتو

شاید استفاده از خانواده در فیلم ها کار بسیار جالبی باشد ولی هیچ کارگردان هالیوودی تاکنون مانند جاد آپاتو این کار را انجام نداده هست، آن هم در فیلم «این است ۴۰» (This Is 40). این فیلم داستان مردی را روایت می کند که در آستانه میانسالی با همسر صبور و دو فرزند شلوغ و شیطانش زندگی می کند که در آن همسر واقعی آپاتو، لزلی مان، و دو دخترشان ماود آپاتو و آیریس آپاتو حضور داشتند. البته جاد خود در این فیلم حضور نداشته و نقش مرد خانواده را پل راد بازی می کرد. همچنین دو دختر و همسر آپاتو در فیلم دیگر وی با نام «آدم های بامزه» (Funny People) نیز حضور داشتند.

ریچارد لینکلیتر

فیلم «پسرانگی» (Boyhood) را باید یکی از جاه طلبانه ترین فیلم های هالیوودی دانست که تاکنون ساخته شده است هست. این فیلم که تصویربرداری صحنه های آن در طول یک دهه انجام گرفته داستان پسربچه ای به نام میسون (الار کولترین) را روایت می کند که بعد از جدا شدن والدینش از یکدیگر رفته رفته بزرگ شده است و عوض کردن می کند. این عنوان که کمتر بازیگری حاضر می شود یک دهه از عمرش را به یک فیلم واحد تخصیص داده شده است دهد علت خوبی بود که لینکلیتر در تصمیمی عاقلانه از دخترش، لورلی لینکلیتر در نقش سامانتا، خواهر بزرگتر میسون، استفاده کند. بازی او نیز در این نقش مانند دیگر بازیگران بسیار طبیعی و بی نقص بود و این عنوان نشان داد که او از استعداد مورد نیاز در این زمینه برخوردار است و نقش هایی که بعدها وی در فیلم های دیگر بازی کرد موید این مطلب بود.

کوین اسمیت

گاهی اوقات بعضی از والدین جهت نامگذاری فرزندان خود از شخصیت های دوست داشتنی مورد نظر خود در فیلم ها استفاده می کنند. کوین اسمیت نیز به عنوان یک پدر و یکی از آشنا شده است ترین کارگردانان هالیوودی جهت نامگذاری دخترش، هارلی کویین، از شخصیت شرور فیلم «بتمن» استفاده کرده هست. علاوه بر این نامگذاری جالب وی از دخترش در فیلم های متعددی مانند «جی و باب ساکت پاتک می زنند» (Jay and Silent Bob Strike Back)، «دختر جرسی» (Jersey Girl)، «عاج فیل» (Tusk) و تعدادی دیگر از فیلم های خود استفاده کرده هست. حتی او در یکی از اپیزودهای سریال «سوپر گرل» (Supergirl) که پدرش کارگردانی آن را بر عهده داشت نیز حضور یافت.

آلفرد هیچکاک

در موارد قبلی تنها از کارگردانان هالیوودی مدرن نام بردیم ولی باید بدانید که سنت استفاده از فرزندان در فیلم های خود در میان کارگردانان هالیوودی سنتی دیرینه است که قبل از قرن ۲۱ نیز رواج داشت. جهت مثال استاد دلهره و تعلیق در سینما، آلفرد هیچکاک از دختر خود در بسیاری از فیلم های مشهورش استفاده کرد. پاتریشیا هیچکاک در فیلم های «روانی» (Psycho)، «غریبه ها در قطار» (Strangers on a Train) و «ترس صحنه» (Stage Fright) که همگی از فیلم های مشهور پدرش بودند حضور داشت. البته پاتریشیا بعدها در فیلم های متعدد دیگری که پدرش هیپ نقشی در ساخت آن ها نداشت نیز حضور یافت و به بازیگری آشنا شده است تبدیل شد.

فرانسیس فورد کوپولا

اگرچه با شنیدن نام فرانسیس فورد کوپولا نخستین چیزی که به ذهنمان می رسد عنوان و فیلم «پدرخوانده» است ولی باید بدانید که فرانسیس در زندگی شخصی اش یک پدر بسیار مهربان و متعهد استو دخترش سوفیا کوپولا نیز اکنون مانند پدرش یکی از بزرگ ترین و آشنا شده است ترین کارگردانان هالیوودی است ولی قبل از روی آوردن به کارگردانی، پدرش از او در بعضی از فیلم های مشهور خود به عنوان بازیگر استفاده کرد. جهت مثال وی در فیلم های «بیگانگان» (The Outsiders)، «ماهی جنگی» (Rumble Fish)، قسمت های اول و دوم «پدر خوانده» به وسیله پدرش به کار گرفته شد و در قسمت سوم این مجموعه نیز جایگزین ویونا ریدر جهت ایفای نقش ماری کورلئونه شد که این اتفاق با انتقاداتی همراه شد و کوپولا به پارتی بازی و قوم و خویش پرستی متهم گردید.

جان هیوستون

شاید اگر جان هیوستون نبود الان درک ما از سبک نوآر بسیار متفاوت از امروز بود. او کارگردانی و نویسندگی فیلم «شاهین مالت» (The Maltese Falcon) را بر عهده داشت که در دهه های آینده معیاری جهت ساخت فیلم های کارآگاهی- جنایی بود. هیوستون چنان کارگردان آشنا شده است و مشهوری بود که هر بازیگری آرزوی همکاری با او را داشت ولی دخترش آنجلیکا هیوستون، گفته که عاشق نقش خود در فیلم پدرش با عنوان «قدم زدن با علاقه و مرگ» (A Walk with Love and Death) نبوده هست. البته بعدها وی در فیلم دیگر پدرش با عنوان «شرف خانواده پیتزی» (Prizzi’s Honor) بازی کرد که جایزه اسکار عالی ترین بازیگر زن را جهت وی در پی داشت.

ارنی لایولی

عموماً کارگردانان هالیوودی مشهور از فرزندان خود به عنوان بازیگر استفاده می کنند لیکن از چنان قدرت و اعتباری برخوردار هستند که توانایی این کار را داشته و مورد نیاز نیست دلواپس افکار و نظرات دیگران در این مورد باشند. از این رو به ندرت اتفاق می افتد که بازیگری نوجوان بتواند در شهرت از والدین خود نیز پیشی بگیرد. ولی این همان اتفاق نادری است که در سال ۱۹۹۸ جهت ارنی لایولی افتاد زمانی که نقش کوتاهی را در فیلم «مرد شنی» (Sandman) به دختر خود بلیک لایولی دارد. در کمال ناباوری این تنها فیلمی بود که ارنی لایولی کارگردانی کرد و کمتر کسی آن را به یاد دارد ولی این فیلم دستکم باعث شهرت بلیک لایولی شده است و از آن به بعد وی در فیلم های متعدد دیگری که هیپ ارتباطی با پدرش نداشتند حضور یافت.

ایوان ریتمن

شاید اسم این کارگردان هالیوودی نسبتاً مشهور را کمتر شنیده باشید ولی بدون شک فیلم های کمدی کلاسیکی که او ساخته زیاد از خودش به یاد آورده می شوند؛ فیلم های از قبیل «شکارچیان روح» (Ghostbusters)، «پلیس مهد کودک» (Kindergarten Cop) و «دوقلوها» (Twins). بعد از موفقیت این فیلم ها ریتمن از قدرت و اعتبار خود جهت بازی دادن به پسرش، جیسون، در بعضی از فیلم های خود استفاده کرد و بدهید ترتیب بود که جیسون در فیلم های بعدی پدرش مانند «شکارچیان روح ۲» (Ghostbusters II)، «دَیو» (Dave) و «روز پدر» (Fathers’ Day) حضور یافت.

البته جیسون ریتمن رفته رفته از سایه پدر خارج شده است و خود اکنون از کارگردانان هالیوودی آشنا شده است به شمار می رود که فیلم های خوبی مانند «پا در هوا» (Up In The Air) و «جونو» (Juno) را کارگردانی کرد و در زمینه تهیه کنندگی نیز سابقه دریافت جایزه اسکار را جهت فیلم «ویپلش» (Whiplash) در کارنامه خود می بیند.

روزیاتو – حسین علی پناهی

واژه های کلیدی: استفاده | بازیگری | خانواده | هالیوودی | فیلم های هالیوودی | اخبار فرهنگی و هنری

پدران کارگردان، فرزندان بازیگر(تصاویر)

پدران کارگردان، فرزندان بازیگر(تصاویر)

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs