نادرست اخبار ایران تلگرام اطلاعات اخبار اجتماعی

نادرست: اخبار ایران تلگرام اطلاعات اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی افزایش جمعیت زندانیان جرایم غیرعمد به بیش از 11 هزار نفر در کشور

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به رشد 9 درصدی محکومان جرایم غیرعمد نسبت به آمار شهریور ماه امسال گفت: در حال حاضر 11 هزار و 555 زندانی جرایم غیرعمد در کشور دار

افزایش جمعیت زندانیان جرایم غیرعمد به بیش از 11 هزار نفر در کشور

افزایش جمعیت زندانیان جرایم غیرعمد به بیش از 11 هزار نفر در کشور

عبارات مهم : زندان

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به رشد 9 درصدی محکومان جرایم غیرعمد نسبت به آمار شهریور ماه امسال گفت: در حال حاضر 11 هزار و 555 زندانی جرایم غیرعمد در کشور داریم که دو سوم این افراد واجد شرایط جهت بهره مندی از کمک های ستاد دیه هستند.

سید اسدالله جولایی در گفت وگو با ایسنا ضمن تفکیک نوع جرایم محبوسان غیرعمد تحت حمایت ستاد دیه، اظهار کرد: هر چند از ابتدای فعالیت این نهاد حمایتی تا همین دهه اخیر تمام تلاش ما معطوف به آزادی زندانیان ناشی از دیات تصادف رانندگی یا بدهی های ناشی از حوادث کارگاهی و بعضا اتفاقات جرحی یا فوتیِ شبه عمد بود، ولی متاسفانه این روزها بیشترین پرونده های مفتوح در این مجموعه به بدهی ‎های مالی مربوط می شود.

افزایش جمعیت زندانیان جرایم غیرعمد به بیش از 11 هزار نفر در کشور

وی با بیان اینکه 93 درصد زندانیان حال حاضر جرایم غیرعمد را بدهکاران مالی ناشی از صدور چک های بدون اعتبار یا تعهدات پرداخت نشده مهریه تشکیل داده اند، گفت: جای تاسف دارد بیان کنیم علی رغم تاکیدات مکرر دینی مبنی بر دقت در تعیین تعهدات و البته فرهنگ چند هزار ساله ما ایرانی ها در تقید به قرارهای مادی و حتی غیرمالی، امروز ما 7 هزار و 997 زندانی تنها بابت صدور چک در زندان داریم.

جولایی یادآور شد: فراموش نکنیم ستاد دیه تنها از آن هایی حمایت می کند که مولفه های «نداری» و «آبرومندی» در آن ها محرز شود و الا آمار گرفتاران در بند مرتبط با عنوان چک بیش از این رقمی است که اعلام شد. این عدد نزدیک به 8 هزار نفر تنها و تنها آن هایی هستند که بدون سوء نیت مجرمانه اوراق تجاری چک را دست این و آن داده یا بی محابا بواسطه این برگه های بانکی از اشخاصی گارانتی کرده اند که حال آن ها متواری شده است و دست ضابطین قانونی هم به آن ها نمی رسد. البته ذکر این توصیه مورد نیاز است که آن دسته از زندانیانی که پای ارزش با گارانتی از بستگان، همسایگان و حتی همسران به حبس باز شده است درصد کمتری را مشمول بر می شوند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به رشد 9 درصدی محکومان جرایم غیرعمد نسبت به آمار شهریور ماه امسال گفت: در حال حاضر 11 هزار و 555 زندانی جرایم غیرعمد در کشور دار

جولایی آمار زندانیان مهریه را 2 هزار و 464 نفر اعلام کرد و افزود: حل معضل گرفتاران و دربندان مهریه هر چند به یک بازبینی جدی در قانون نیاز دارد ولی آن چه بیش از هر چیزی در مورد این دسته از زندانیان مورد نیاز و مهم است این توصیه راحت ولی مهم است که ریشه این گرفتاری را باید پای سفره عقد جستجو کرد. زمانی که زن و آقا و خانواده های این زوج در حضور بزرگان یک طایفه، در نزد ریش سفیدان و معتمدان فامیل نسبت به تعیین میزان متعارف یک سنت حسنه این طور بی تدبیر و غیرمعقول عمل می کنند، دیگر جهت اصلاح این مسئله نمی توان از نهاد و مرجعی ولو رسمی طلبکار بود که شما چه کردید و چه می کنید. هر کس در هر جایگاهی رسالت و تعهدی دارد که باید به آن پایبند باشد ولی واقعا پرسش این جاست که آقا داماد که خرج یک شب عروسی را با ده ها وام و قرض و نسیه فراهم کرده چطور حاضر می شود مهریه ای را قبول کند که با حقوق دریافتی او اگر سال ها هزینه ای هم نداشته باشد همخوانی ندارد، چطور با این اوضاع سراغ مهریه های طلایی چند صد تایی و چند هزارتایی می رود.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با بیان اینکه زندانیان نفقه هرگز در اولویت پیگیری ما نبوده و نیستند، گفت: هم اکنون 309 مرد ایرانی بابت ناتوانی در پرداخت نفقه مربوط به همسران خودشان در زندان ندانم کاری حبس هستند که 40 نفر از این افراد تنها در استان آذربایجان غربی حضور دارند، خراسان رضوی و گیلان نیز هر کدام با 35 زندانی از جمله استان های دیگری هستند که آمار بدهکاران نفقه در آن ها بالاست.

جولایی با اشاره به تلاش 18 ساله ستاد دیه در جهت تصویب قانون بیمه اضطراری خسارت وارده شده است به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه (مصوب 20 اردیبهشت سال 95) گفت: از ابتدای تصویب آزمایشی این قانون در 20 شهریور سال 87 خوشبختانه ورودی رانندگان به زندان از 60 نفر در روز به 2 الی 3 زندانی کم کردن یافت و این روند نزولی در پی دو مرحله تصویب آزمایشی قانون و در نهایت تصویب دائمی شدن آن ادامه داشته و امروز هرچند از وجود همین تعداد زندانی موجود رضایت نداریم، ولی خرسندیم که آمار فعلی زندانیان ناشی از سوانح رانندگی در کل کشور به کمتر از 600 نفر تقلیل پیدا کرده است.

افزایش جمعیت زندانیان جرایم غیرعمد به بیش از 11 هزار نفر در کشور

واژه های کلیدی: زندان | قانون | زندانی | قانونی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs